reklama

Aká je budúcnosť IT na Slovensku?

Tiež patríte k tým, ktorý si zvolili na vysokej škole ťažký chlebík vývojára v oblasti IT a už sa neviete dočkať, kedy konečne začnete zarábať tie neuveriteľné prachy? Alebo patríte skôr k tým IT tridsiatnikom - dôchodcom, ktorý už majú čosi za ušami a neviete, akú to celé bude mať perspektívu? Nuž na to vám neviem odpovedať ani ja, no aspoň môžem prezentovať svoje pocity a očakávania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na začiatok musím poznamenať, že v IT už pracujem pomerne dlho, konkrétne už vo štvrtej firme. Nie že by som bol taký fluktuant, no pre nás IT - čkárov je fluktuácia niečo ako životný štýl a nevyhnutnosť zároveň. Týmto tvrdením zrejme spravím vrásky na čele mnohým šéfom, no pre nás je skutočne dôležité nezakrpatievať (ťažké slovo, hádam aj gramaticky nesprávne).

IT oblasť sa skutočne mení každým rokom a momentálne sa prediera na povrch vytváranie takých aplikácií, kedy vývojár je ľahko nahraditeľný iným vývojárom. To je dôsledok fluktuácie. Odpoveď na túto otázku dáva nový druh prostredí - prostredia orientované na tok procesu, resp. biznisu. Predstavuje to model, kedy vývojár sa ľahšie orientuje, kde - v ktorej časti procesu sa nachádza a tak ľahšie zistí, čo sa od aplikácie v danom kroku očakáva. Preto upravuje už iba daný kód procesu na základe vstupných informácií a nezaujíma ho história procesu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento model by mal predstavovať preberanie vzorov z reálneho života, kedy aj obyčajný smetiar vie, že kôš má vysypať do pristaveného smetiarskeho auta a nezaujíma ho, kto a aké smeti do toho koša dal a koľko smetiarov pred ním to už vykonalo. A takto sa smetiar zdanlivo stáva nahraditeľným, to znamená, môže ho nahradiť ten, ktorý bude danú prácu ochotný vykonávať buď rýchlejšie, alebo lacnejšie - klasický obchodný vzorec, podotýkam ideálny.

A ako to vyzerá v praxi? V mnohých väčších firmách takto managéri, prípadne šéfovia objavili lacný ázijský trh a ich vývojárov (tak ako v Dopravnom podniku mesta Bratislava objavili lacných šoférov z Vietnamu...). Títo vývojári (šoféri) sú skutočne kvalitní a dokážu skutočne vyvinúť aplikáciu na zákazku v pomerne krátkom čase a za lacný peniaz. Zdá sa teda, že budúcnosť pre slovenských vývojárov nie je príliš ružová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neviem ako vy, no ja som často sledoval smetiarov pri ich práci. A častokrát som si všimol, že keď prikladali kontajner k smetiarskemu autu, vypadol im nejaký papier alebo iný odpad na zem. Smetiar potom ten papier zdvihol a hodil do otvoru v aute. Taká drobnosť. Otázka je, prečo to spravil? Veď za to už nie je platený, navyše ho to zdržalo pri práci, teda, predražil sa. Čo ho k tomu viedlo? Morálna povinnosť? Lokálpatriotizmus? Strach o prácu?

Častokrát aj na sebe pozorujem, že niekedy robím prácu navyše. Neviem to logicky vysvetliť, asi je to kombinácia morálnej zodpovednosti, vďačnosť voči firme, ale aj dobrý pocit. No a potom mi to trvá dlhšie. A práve tu som objavil spôsob, ako konkurovať lacnejším a rýchlejším ponukám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aká je teda budúcnosť IT vývoja na Slovensku? Jednoznačne v detailoch. To je to správne riešenie, ako konkurovať ázijským ponukám - orientovaním sa na vyššiu pridanú hodnotu, t.j. detaily. A toto časom pochopia aj managéri a šéfovia, že niekedy je lepšie mať drahšiu kvalitu, než lacnejšiu a rýchlejšiu kvantitu. Tak ako pri kúpe TV, počítača, alebo obývačkovej steny.

Branislav Strasko

Branislav Strasko

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vizionar, hlavne po dobrom pive Zoznam autorových rubrík:  IT podhubieSlovensko a jeho regionySvet financiiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu